GALERIA MDK ZAPRASZA

„Impresjonizm w fotografii”

uroczyste otwarcie wystawy 10 września o 18.oo
zapraszamy od poniedziałku do piątku od 10.oo do 19.3o

o pracach
W XIX wieku impresjonizm i fotografia rozwijały się wspólnie, wywierały na siebie wzajemny wpływ. Malarstwo czerpało z fotografii nowe formy kompozycyjne, tematykę obrazów. To właśnie z fotografii do impresjonizmu trafiło skupienie się na ulotności chwili, nastroju, oświetleniu, wizja codzienności i otaczającej nas przyrody.

W fotografii prezentowanie codzienności zawsze było oczywistością – taka jest fotografia, pokazuje nam to, co faktycznie nas otacza. Fotografia od zarania próbowała przedstawić ją w formie bardziej atrakcyjnej niż czysto fizyczny akt stworzenia obrazu na negatywie. Nawiązywała do malarskiej stylistyki, co w dobie techniki czarno-białej nie dawało możliwości przedstawiania bogactwa kolorów impresjonistycznych obrazów. Mimo to nawet wówczas wielu fotografików starało się tworzyć dzieła sztuki naśladujące malarskie techniki.

Obecnie mamy kolorową fotografię na wyciągnięcie dłoni. Wystawa prezentuje rezultat jej wykorzystania do stworzenia obrazów nawiązujących do impresjonistycznych dzieł. Jak w dziełach malarskich pokazane zdjęcia oddziałują wrażeniem (impresją). Daje to doskonałą okazję do refleksji nad estetyką współczesnej fotografii, niewyeksploatowanymi jej możliwościami i wykorzystywaniem zjawisk, których inni unikają (jak nieostrość i rozmycie) dla uzyskania określonego efektu.

o autorce
Agnieszka Sumara, Fotograf amator, od 2017r. członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego (KKF).
Najchętniej fotografuje przyrodę, głównie drzewa, w których szuka opowieści baśniowych. Interesuje się także reportażem, uchwyceniem w kadrze niepowtarzalnej chwili, tworzącej spójną historię o ludziach.
Bierze udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez KKF i innych uzyskując wyróżnienia, ostatnio na wystawie „Przebudzenie?” w Galerii Bielec Art. w Krakowie.