TURNIEJ RECYTATORSKI POEZJI WSPÓŁCZESNEJ im. ANDRZEJA BURSY

Turniej, organizowany od 1991 roku, jest imprezą w hołdzie pamięci patrona MDK, adresowany do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego oraz wszystkich dorosłych miłośników twórczości Bursy. Uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst z dorobku autorów pokolenia poety bądź późniejszych. W Turnieju poza recytatorami mogą brać udział również wykonawcy poezji śpiewanej z utworami Andrzeja Bursy we własnych aranżacjach.

Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Poety. Oni też, spośród wszystkich nagrodzonych, wybierają najlepiej interpretującego poezję Andrzeja Bursy (niezależnie od werdyktu oficjalnego jury), któremu przyznają nagrodę w postaci rzeźby Ludwiki Szemioth – Bursowej, żony poety, byłej wykładowczyni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 2020 roku, ze względu na covid – 19 Turniej pierwszy raz w historii odbył się w sieci.

Edycja 2021

Dziękujemy i gratulujemy!

Tradycyjnie TURNIEJ wsparła Farmina sp. z o.o. www.farmina.pl z serią produktów ACNEX www.acnex.pl
a także Wydawnictwo ZNAK www.wydawnictwoznak.pl    
Dziekujemy!!!


Ostateczny werdykt ustalony na posiedzeniu 29 listopada 2021 przez JURY w składzie Bożena Gierat-Bieroń, Przemysław Malec i Radosław Omieciński ogłoszony zostanie 6 grudnia /poniedziałek/ o godzinie 17.oo podczas uroczystego FINAŁU. Wtedy także, wybrany zostanie  Laureat Laureatów –  najlepszy interpretator utworów Andrzeja Bursy.

Wszystkich nominowanych zapraszamy na finał Turnieju. Wykonawców, których propozycje wytypowane są do prezentacji w dniu Finału informowaliśmy w piątek mailowo. W razie pytań i wątpliwości prosimy pisać mdk@mdk.krakow.pl odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy! nominowanym gratulujemy!


Andrzej Bursa żył tylko 25 lat, ale zdążył się zbuntować przeciw konformizmowi i zakłamaniu, zakpić z tradycji literackiej, ożenić się, mieć syna, być reporterem „Dziennika Polskiego” w Krakowie. Zadebiutował na trzy lata prze śmiercią, opublikował w czasopismach 37 wierszy i opowiadanie „Mason”. Jest też autorem symboliczno – groteskowej minipowiesci „Zabicie ciotki”. Teatr Cricot 2 wystawił jego sztuke „Karbunkuł” (współautor Jan Guntner), Piwnica pod Baranami skecz „Rozmówki chłopskie”, a Stanisław Latałło nakręcił na motywach jego prozy film „Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodami”. Uznawano go za demaskatora, buntownika i prowokatora, posądzano o nihilizm. Był nadwrażliwy, bywał agresywny. Powód jego nagłej śmierci 15 listopada 1957r to wrodzony niedorozwój aorty (choć długo utrzymywały się pogłoski o samobójstwie poety). Rok później ukazał się tom Bursy „Wiersze” wtedy uznano go za kultowego „poetę przeklętego” i dopiero po 12 latach „Utwory wierszem i proza” z cała jego spuścizną.
(GAZETA WYBORCZA, 5 listopada 2002r)

We wtorek, 30 listopada po zakończeniu prezentacji na stronie internetowej MDK ukażą się NOMINACJE do nagród
i wyróżnień. W każdej nominacji kryje się nagroda lub wyróżnienie…
Ostateczny werdykt JURY ogłoszony zostanie 6 grudnia (poniedziałek) od godziny 17.oo, podczas FINAŁU. Wtedy także wybrany zostanie  Laureat Laureatów –  najlepszy interpretator utworów Andrzeja Bursy.

Wykonawców, których propozycje wytypowane będą do prezentacji w dniu Finału poinformujemy wcześniej
w prywatnej wiadomości.

Zgłoszenia, które zostaną przesłane w piątek, 19 listopada po godzinie 19.oo potwierdzimy w poniedziałek.
PS te z soboty i niedzieli też 🙂

Uwaga. Na wszystkie maile ze zgłoszeniami odpowiadamy mailem zwrotnym z potwierdzeniem ich otrzymania (maksymalnie w ciągu 20 godzin) jeśli! nie dostaliście Pańswo „zwrotki” z potwierdzeniem prosimy o kontakt.

ważne terminy:
zgłoszenia do 19 listopada
29, 30 listopada prezentacje konkursowe.
6 grudnia Finał

Tradycją było, że uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany 1 utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst, wyłącznie poetycki, z dorobku autorów pokolenia poety i późniejszych.
Rok szczególny. W tegorocznej edycji, dla uczczenia Patronów Roku 2021 Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, dopuszczamy, a nawet zachęcamy do prezentacji utworu jednego z tych poetów.