TURNIEJ RECYTATORSKI POEZJI WSPÓŁCZESNEJ im. ANDRZEJA BURSY

Turniej, organizowany od 1991 roku, jest imprezą w hołdzie pamięci patrona MDK, adresowany do uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego oraz wszystkich dorosłych miłośników twórczości Bursy. Uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst z dorobku autorów pokolenia poety bądź późniejszych. W Turnieju poza recytatorami mogą brać udział również wykonawcy poezji śpiewanej z utworami Andrzeja Bursy we własnych aranżacjach.

Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Poety. Oni też, spośród wszystkich nagrodzonych, wybierają najlepiej interpretującego poezję Andrzeja Bursy (niezależnie od werdyktu oficjalnego jury), któremu przyznają nagrodę w postaci rzeźby Ludwiki Szemioth – Bursowej, żony poety, byłej wykładowczyni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 2020 roku, ze względu na covid – 19 Turniej pierwszy raz w historii odbył się w sieci.

Edycja 2023

Nominacje na 32. TURNIEJU RECYTATORSKIM POEZJI WSPÓŁCZENEJ IM. ANDRZEJA BURSY

Prezentacje oceniało Jury w składzie: Ziuta Zającówna, Anna Warchał, Amelia Sobczyk
Nagrody i wyróżnienia otrzymują:

Kategoria Młodzież:

I NAGRODA – Nel Stokłosa
II NAGRODA – Filip Gubała
III NAGRODA – Natalia Szatkowska
III NAGRODA – Adrian Haber
WYRÓŻNIENIE – Nina Basta
WYRÓŻŃIENIE– Neda Parszewska
WYRÓŻNIENIE – Stanisław Kopaczyński

Kategoria Dorośli:

NAGRODA – Aleksandra Miętka
WYRÓŻNIENIE – Antonina Wieczorek
WYRÓŻNIENIE – Stanisław Apostoł

Decyzją Jury wybranego podczas Finału Turnieju Recytatorskiego 14 grudnia 2023 roku, tytuł Laureata Laureatów otrzymała Aleksandra Miętka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Uwaga, prezentacje konkursowe tylko w czwartek 30 listopada

Tradycyjnie TURNIEJ wspiera Farmina sp. z o.o. www.farmina.pl z serią produktów ACNEX www.acnex.pl
Dziękujemy!!!

Po zakończeniu prezentacji na stronie internetowej MDK ukażą się NOMINACJE do nagród i wyróżnień.
W każdej nominacji kryje się nagroda lub wyróżnienie.

Ostateczny werdykt JURY ogłoszony zostanie podczas FINAŁU UWAGA ZMIANA 14 grudnia (czwartek)
o godzinie 17.oo.
Poza ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród wybrany zostanie  Laureat Laureatów –  najlepszy interpretator utworów Andrzeja Bursy.
! Wykonawców, których propozycje wytypowane będą do prezentacji w dniu Finału poinformujemy wcześniej w prywatnej wiadomości.

Do zobaczenia!

TURNIEJOWE TERMINY 2023
→ zgłoszenia na imprezy@mdk.krakow.pl do 22 listopada
→ prezentacje konkursowe 30 listopada i 1 grudnia
→ finał 13 grudnia

Dziękujemy!!!

z regulaminu 2023 „Uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany 1 utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst (wyłącznie poetycki) z dorobku autorów pokolenia poety i późniejszych. Czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
POEZJĘ BURSY MOŻNA WYŚPIEWAĆ… Uczestnicy wykonują jeden utwór z tekstem Bursy. Dopuszcza się kompozycje własne i zapożyczone. Jako akompaniament można wykorzystać półplayback, akompaniament własny lub zespołu do 3 osób.

Uwaga. Na wszystkie maile ze zgłoszeniami odpowiadamy mailem zwrotnym z potwierdzeniem ich otrzymania jeśli! nie dostaliście Państwo „zwrotki” z potwierdzeniem prosimy o kontakt.

Andrzej Bursa żył tylko 25 lat, ale zdążył się zbuntować przeciw konformizmowi i zakłamaniu, zakpić z tradycji literackiej, ożenić się, mieć syna, być reporterem „Dziennika Polskiego” w Krakowie. Zadebiutował na trzy lata prze śmiercią, opublikował w czasopismach 37 wierszy i opowiadanie „Mason”. Jest też autorem symboliczno – groteskowej minipowiesci „Zabicie ciotki”. Teatr Cricot 2 wystawił jego sztuke „Karbunkuł” (współautor Jan Guntner), Piwnica pod Baranami skecz „Rozmówki chłopskie”, a Stanisław Latałło nakręcił na motywach jego prozy film „Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodami”. Uznawano go za demaskatora, buntownika i prowokatora, posądzano o nihilizm. Był nadwrażliwy, bywał agresywny. Powód jego nagłej śmierci 15 listopada 1957r to wrodzony niedorozwój aorty (choć długo utrzymywały się pogłoski o samobójstwie poety). Rok później ukazał się tom Bursy „Wiersze” wtedy uznano go za kultowego „poetę przeklętego” i dopiero po 12 latach „Utwory wierszem i proza” z cała jego spuścizną.
(GAZETA WYBORCZA, 5 listopada 2002r)