FESTIWAL PIOSENKI FRANCUSKIEJ

FB

EDYCJA 2023

Organizatorzy Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej zapraszają do udziału w XIX edycji objętej patronatem medialnym przez internetową szkołę języków obcych elingwista.com Szkoła Językowa Online

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w następujących etapach:
• eliminacje na podstawie nagrań do 3.02.2023r.
• finał krajowy 3.03.2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie w godzinach od 12.00 do 15.00
• finał międzynarodowy 26.05.2023r. w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji

📧 Link do nagrania piosenki należy przesłać na adres mailowy koordynatora działań festiwalowych anetawo@gmail.com w nieprzekraczalnym terminie do 3 lutego 2023 roku ❗

W tym roku w eliminacjach prosimy o wykonanie wybranych przez nas piosenek:
– w kategorii do lat 13 : Les P’tites Jolies Choses Joyce Jonathan
– w kategorii od lat 14 do 17: Et bam, Melissa
– w kategorii 18 i więcej lat : Je vole, Louane

Wraz z linkiem do nagrania prosimy o przesłanie następujących danych:
-imię i nazwisko uczestnika
-data urodzenia
-nazwa szkoły oraz imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego do występu
-tytuł utworu wybranego do finału krajowego
– zgodę na publikację wizerunku (w przypadku uczestnika niepełnoletniego sporządzoną przez rodziców, bądź opiekunów)

Lista zakwalifikowanych do finału krajowego zostanie opublikowana do dnia 15 lutego 2023.

Do finału należy przygotować jedną, wybrana przez siebie piosenkę wykonawcy z kręgu kultury francuskojęzycznej, z zastrzeżeniem, iż nie może to być adaptacja utworów napisanych w innych językach.

Szczegóły będą się pojawiać w utworzonym przez Krakowski Festiwal Piosenki Francuskiej wydarzeniu na Facebooku. (wkrótce)

Życzymy pomyślnych przygotowań. Do usłyszenia i zobaczenia.
W imieniu organizatorów, koordynator działań festiwalowych
Aneta Wojtaszek


fotorelacja z Międzynarodowego Finału 2022

Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej
Cracovie Chante en Français

Inaugurowany w 2004 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy oraz XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza -Witkacego, Festiwal Piosenki Francuskiej, adresowany do młodzieży z całego kraju, od samego początku swego istnienia był spotkaniem młodych miłośników śpiewania w języku znad Sekwany. Inspiracją do jego powstania była chęć przekształcenia Dni Języka Francuskiego, od jakiegoś już czasu organizowanych przez krakowskie nauczycielki języka francuskiego we współpracy z Instytutem Francuskim, Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej oraz księgarnią wydawnictw francuskojęzycznych Edukator, w wydarzenie o większym zasięgu. Motorem do działania zawsze pozostawał entuzjazm promowania niezwykle pięknego języka francuskiego i jego melodyjnego brzmienia tak harmonizującego z niezwykłym klimatem sceny z kurtyną. Przez te wszystkie lata kontynuację festiwalowych działań zapewniało wsparcie wielu osób zaangażowanych w kulturalny rozwój młodzieży. W nierozerwalny sposób należą do nich: mgr Mieczysława Zembroń, ówczesna dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego; mgr Dorota Rudy-Rudkowska, wieloletnia dyrektor Domu Kultury im. A. Bursy; Alain Schneider, ówczesny zastępca Konsula Generalnego Francji i dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie; Aleksandra Maurer, dzięki której przegląd piosenki francuskiej mógł dwukrotnie odbyć się w Piwnicy pod Baranami; Richard Sorbet, szkoleniowiec i organizator festiwali języka francuskiego; dr hab. Małgorzata Nowakowska, ówczesna prezes krakowskiego oddziału Prof-Europe, mgr Alicja Fanderowska, doradca metodyczny; Bożena Barwińska, przedstawiciel Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Krakowie; Evelyne Wenzel, prezes ARCIF w Fontainebleau, dzięki której laureaci festiwalowego Grand Prix mogli trzykrotnie wziąć udział w stażu wokalnym w Ecole de Musique de Fontainebleau oraz mgr Joanna Słomka, obecny dyrektor Domu Kultury im. A. Bursy. Przesłuchania festiwalowe kilkukrotnie odbyły się również na scenie teatralnej VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie. 2016 roku laureaci Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych podczas finału Festiwalu Czterech Narodów organizowanego przez Alliance Française z Ostrawy, Bańskiej Bystrzycy i Budapesztu.